Google
 

5 maj 2010

BULWAR NADMORSKI, GDYNIA


spacer nad morzem > Gdynia Bulwar

Bulwar Nadmorski (im. Feliksa Nowowiejskiego) to najsłynniejszy deptak i jedna z obowiązkowych atrakcji Gdyni. Przebiega między podnóżami Kamiennej Góry i Kępy Redłowskiej a Zatoką Gdańską. Łączy plażę w Śródmieściu z plażą w Redłowie. Bulwar Nadmorski rozciąga się od Parku Rady Europy do Skweru Arki Gdynia, ustanowionego w 2004 roku z okazji 75-lecia istnienia klubu piłkarskiego Arka Gdynia, 30-lecia awansu zespołu do pierwszej ligi i 25-lecia zdobycia Pucharu Polski. Obok skweru jest parking przeznaczony na ok. 50 samochodów.


Mapa. Bulwar Nadmorski imienia Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni (woj. pomorskie).


Bulwar Nadmorski leży w pasie ochronnym brzegu morskiego i jest jednocześnie pasem technicznym brzegu morskiego, którymi zarządza Urząd Morski w Gdyni. Zagospodarowanie bulwaru (czyli co może na nim stanąć i jak ma wyglądać) leży w gestii władz miasta.


PARAMETRY TECHNICZNE

Bulwar Nadmorski w Gdyni to umocnienie brzegowe o długości ponad 1,5 km z ulicą nabrzeżną o szerokości do 10 metrów (osobne ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz łyżworolkarzy). Od strony morza ulicę ogranicza opaska masywna żelbetowa o grubości około 50 cm i wysokości około 2,5 m nad poziomem morza. U podstawy opaski znajduje się narzut kamienny i ścianka szczelna, która zabezpiecza przed podmywaniem. Część odwodna opaski jest wklęsła, co ułatwia odrzucanie fal w kierunku morza i nie doprowadza do rozbryzgów. Od strony ścieżki spacerowej opaska żelbetowa ma 1 metr wysokości.


FUNKCJE

Ochronna – falochron brzegowy dla stromych brzegów Kamiennej Góry i Kępy Redłowskiej z głazami rozbijającymi fale od strony zatoki.

Spacerowo-rekreacyjna – deptak i ścieżka rowerowo-łyżworolkowa, popularny szlak nordic-walkingu, place zabaw dla najmłodszych, ławeczki na całej długości deptaka, 7-metrowe, betonowe molo na południowym krańcu.

Poza spacerem deptakiem można skorzystać z licznych atrakcji dodatkowych - place zabaw na obu końcach bulwaru, molo, dwie plaże strzeżone, 43 parasole na kształt żagli, które chronią przed słońcem, a nocą zamieniają się w efektowne lampy (autorem projektu jest Jacek Darosz), dwa muzea (Marynarki Wojennej z instalacją plenerową i Miasta Gdyni) oraz 5 kawiarni i restauracji:
 • Barracuda 15 metrów od brzegu, z urzekającym widokiem na zatokę z tarasu;
 • Contrast Cafe z imprezami i wieloma rodzajami alkoholi;
 • Del Mar z owocami morza;
 • Strefa Kuchnie Świata prorodzinna (przewijak dla dzieci, kącik zabaw, krzesełka dziecięce) i serwująca kuchnię toskańską
 • hotelowa Nadmorska.


Obiekty wokół Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni (Wikimapia).

Bulwar Nadmorski w Gdyni po zmierzchu jest oświetlony latarniami, co ułatwia nawigację podczas podejścia do Basenu Jachtowego i Basenu I Prezydenta.

BULWAR W GDYNI - NIEDZIELNY SPACER NAD MORZEM, 17.04.2011


HISTORIA
 • Lata 20. XX wieku – budowa piaszczystego nasypu u podnóży Kamiennej Góry.
 • Połowa lat 30. XX wieku – powstaje 80-centymetrowej wysokości opaska betonowa od strony morza, deptak zostaje wysypany żwirem.
 • Jesień 1949 roku – betonowe umocnienie nie wytrzymuje naporu sztormu.
 • Lata 1958-1969 – powstaje bulwar w obecnym kształcie.
 • 2000 rok – konkurs na modernizację i uczynienie z Bulwaru Nadmorskiego reprezentacyjnego miejsca Gdyni.
 • Początek XXI wieku – refulacja plaży centralnej, dzięki której osłonięto bulwar od strony wschodniej i południowej, osłaniając bulwar, dotychczas bezpośrednio graniczący z morzem.
 • 2003 rok – kolarze uczestniczący w Tour de Pologne przejeżdżają bulwarem podczas jednego z etapów wyścigu.
 • 2005 rok powstają całoroczne obiekty gastronomiczne i budynek dla ratowników (pomieszczenia socjalne i magazyn sprzętu plażowego) oraz przebieralnie z toaletami dla plażowiczów.
 • 14.10.2009 – bulwar wytrzymuje sztorm, który niszczy ostrogę Mola w Sopocie i uszkadza molo w Orłowie (video)

ZDJĘCIA, FILM


Zobacz na mapie (link): ukształtowanie terenu, zdjęcia, wideo, opisy obiektów położonych w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.

Bulwar Nadmorski w Gdyni - widok w kierunku Orłowa (fot. 12.2010).

Plaża miejska w Gdyni (fot. 07.2006)


Sztorm na Bałtyku (14.10.2009)


Wikimapia ze zdjęciami z Panoramio.

Synonimy: promenada, trotuar, pasaż, ścieżka spacerowa, trasa rowerowa, taras widokowy, aleja, embankment, avenue, boulevard, Бульвар, quai, promenade, corso, viale, набережная, bulwar morski, gdyński bulwar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie bądź Anonimowy. Wybierz "Nazwę/URL" i wpisz swojego NICK'a.

Mieszkania Trójmiasto - popularne oferty i tematy