Google
 

30 maj 2011

JAK BEZPIECZNIE KUPIĆ MIESZKANIE | PORADY



Jak nie zostać z dziurą w ziemi, niedokończonym osiedlem i straconymi pieniędzmi oraz zaciągniętym kredytem, zamiast właścicielem wymarzonego M? Posłowie pracują nad nową ustawą, która ma chronić chętnych na mieszkania przed plajtą deweloperów. Jednak już teraz dostępnych jest kilka rozwiązań prawnych, które pozwalają kupić mieszkanie w bezpiecznych warunkach. Oto kilka porad.

Dębowe Tarasy w Katowicach. Źródło. www.geoinzynieria.inzyniernia.com

  • Rynek wtórny
Nieco droższe rozwiązanie od kupna lokalu w nowopowstającym budownictwie, ale ma jedną, niepodważalną zaletę - budynek/mieszkanie już stoi. Takich propozycji jest wiele, dzięki czemu można sobie wybrać sąsiedztwo. Wciąż można sobie przemodelować wnętrze lub skorzystać z już istniejącej aranżacji.

  • Umowa przedwstępna z aktem notarialnym
Gwarantuje, że wybudowane mieszkanie trafi do kupującego. Z mocy przepisów notariusz sprawdzi przy okazji, czy rzeczywiście działka pod zabudowę należy do dewelopera lub ma do niej prawo wieczystego użytkowania. Pozwoli upewnić się także, że deweloper ma pozwolenie na zabudowę i czy nie obciążył hipoteki działki innymi zobowiązaniami, niż pod konkretną inwestycję.

  • Kupiec + bank + deweloper
Deweloperzy finansujący inwestycje z własnego portfela to tzw. firmy podwyższonego ryzyka. Mimo, że kupno mieszkania budowanego przez dewelopera na kredyt bankowy może być nieco droższe, daje jednak gwarancję płynności i kontroli finansowej inwestycji.

  • Renoma i wywiad środowiskowy
Deweloperzy są jak wino - im dłużej na rynku, tym bardziej godni zaufania. Kupowanie mieszkania od firmy-debiutanta zawsze wiąże się z ryzykiem. Dobrze również sprawdzić wybranego dewelopera pod względem formalnym (KRS, Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, BIK) oraz nieformalnym - odwiedzić wcześniejsze jego inwestycje i porozmawiać z mieszkańcami.

Propozycje poselskie
- wydanie każdemu deweloperowi zezwolenie na prowadzenie działalności na podstawie wymogów kapitałowych i renomy rynkowej (nowicjusze musieliby zakładać rachunki powiernicze pod inwestycje lub uzyskać gwarancje bankowe);
- obowiązek składania sprawozdań finansowych z opinią biegłych rewidentów Ministerstwu Infrastruktury;
- obowiązek wydania prospektu firmowego klientom;
- groźba więzienia za defraudację pieniędzy klientów;
- spłata zobowiązań upadłościowego dewelopera w pierwszej kolejności wobec klientów;
- kontynuowanie inwestycji przez syndyka o ile ma to uzasadnienie ekonomiczne;
- przekazanie mieszkań przez syndyka kupcom;
- gwarancja bankowa zwrotu wpłat lub ubezpieczenie inwestycji przez dewelopera przed rozpoczęciem budowy;
- wprowadzenie rachunku powierniczego otwartego lub zamkniętego danej inwestycji;
- umowy przedwstępne tylko w formie aktu notarialnego.

Jak to jest w Europie Zachodniej
- Niemcy - deweloper prowadzi inwestycję z rachunku powierniczego z gwarancją banku zwrotu zaliczek;
- Szwecja - deweloperzy mogą sprzedawać mieszkania oraz domy tylko i wyłącznie na zakończonych inwestycjach;
- Francja - deweloper musi przenieść na klientów udział w prawie własności zabudowywanej działki, zanim ci wpłacą zaliczki. Do tego kupujący dostają gwarancję bankową wpłat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie bądź Anonimowy. Wybierz "Nazwę/URL" i wpisz swojego NICK'a.

Mieszkania Trójmiasto - popularne oferty i tematy